Czytajmy etykiety

Czytajmy etykiety

Czy wiesz, co powinno się znaleźć na etykiecie żywności? Sprawdź na co trzeba zwrócić uwagę, by nie być później zaskoczonym zawartością opakowania.

Ze sklepowych półek codziennie kuszą nas tysiące różnych produktów spożywczych. Specjalnie dla nas - konsumentów, na każdym opakowaniu powinna znaleźć się etykieta z najistotniejszymi informacjami. Niestety większość z nas nie korzysta ze swojego prawa i w ogóle nie czyta zamieszczonych tam informacji lub sprawdza jedynie datę ważności.

Co powinno znaleźć się na opakowaniu?

Nazwa produktu

Zazwyczaj wiemy po co sięgamy lub po co zamierzamy sięgnąć. Niby na każdym produkcie podana jest jego nazwa, jednak może się okazać, że jest myląca i wewnątrz opakowania znajdziemy inny produkt, np. pod nazwą "masło" zamiast masła sprzedawany jest mix tłuszczowy masła i margaryny czy oleju roślinnego. Zdarza się również, że nazwa sugeruje specjalne właściwości danego produktu, którego w rzeczywistości on nie posiada lub są to właściwości wszystkich produktów z tej grupy, np. "olej roślinny bez cholesterolu" - cholesterol występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc żaden olej roślinny go nie zawiera.

Oczywiście producenci mają obowiązek prawidłowo oznaczyć swój asortyment, jednak wciąż zdarzają się celowe lub przypadkowe niedociągnięcia.

Nazwa producenta

Na opakowaniu musi się znaleźć nazwa producenta oraz dane kontaktowe.

Data ważności

Poza nazwą, jest to jedna z niewielu informacji na etykiecie, na którą w miarę często zwracamy uwagę. Zwłaszcza osoby, które choć raz trafiły na spleśniały ser czy lekko zielonkawą wędlinę. Na opakowaniu może być podana:

- data ważności (należy spożyć do, należy spożyć przed) - po jej upływie dany produkt nie powinien być spożywany, gdyż może zagrażać zdrowiu, termin ten najczęściej stosowany jest w odniesieniu do produktów szybkopsujących się,

- data produkcji - jednocześnie musi być podana informacja, jak długo żywność jest przydatna do spożycia, przez ile dni, tygodni, miesięcy lub lat, najczęściej tę formułkę stosuje się do produktów, które można przechowywać bardzo długo,

- data minimalnej przydatności do spożycia / trwałości - do tej daty produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, smakowe i zapachowe, później można go spożyć, ale np. zawartość witamin będzie znacznie mniejsza.

Skład

Wszystkie składniki powinny być wymienione w kolejności od występującego w największej ilości do najmniejszej. Substancje dodatkowe powinny być dodatkowo oznaczone symbolem "E" wraz z podaną funkcją, np. informacją, że jet to barwnik, konserwant czy zagęstnik.

Przeczytaj koniecznie: E dodatki, czyli substancje dodatkowe stosowane do żywności

Jeśli jesteś alergikiem lub cierpisz na nietolerancje pokarmowe, czytając etykietę koniecznie sprawdź, czy nie są w nim zawarte składniki, które wywołują u Ciebie niepożądane objawy. Często się bowiem zdarza, że w żywności, po której się tego nie spodziewamy, występuje gluten czy niewielkie ilości orzeszków ziemnych, np. gluten w ketchupie albo sosie sojowym. Nie jest to spowodowane tym, że producent próbuje nas oszukać, po prostu na jednej hali produkcyjnej może powstawać kilka całkiem różnych produktów, stąd mogą pojawić się pewne zanieczyszczenia.

Zawsze natomiast musi być informacja, że producent zastosował składniki modyfikowane genetycznie (GMO) - najczęściej jest to soja.

Masa, objętość lub ilość sztuk

Dzięki tej informacji wiemy, jaką rzeczywiście ilość produktu otrzymujemy. Wielkość samego opakowania może być bowiem myląca, np. niejednokrotnie w dużej bombonierce znajduje się zaledwie kilka czekoladek.

Numer partii

Dzięki niemu, w przypadku np. wad produkcyjnych, możliwe jest zidentyfikowanie wszystkich produktów pochodzących z tej samej partii, czyli wytworzonych ze składników dostarczonych z jednego źródła i zapakowanych w tych samych warunkach, tego samego dnia.

Sposób przechowywania i przygotowania

Taka informacja powinna obejmować warunki przechowywania (temperaturę, nasłonecznienie, wilgotność) oraz czas gotowania, pieczenia czy smażenia, a także powiadamiać o ewentualnej konieczności dodania innych składników, np. przypraw, wody, mleka.

Informacje dodatkowe

Dodatkowo na etykietce powinny być umieszczone informacje dotyczące wartości odżywczej, najczęściej wartości kalorycznej oraz ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, jak również niektórych witamin i składników mineralnych. Zwróć uwagę, czy podane wartości dotyczą całego produktu czy jedynie 100 jego gramów.

Katarzyna Mućka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.392
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});