Nie zapominaj o bezpiecznych świętach

Nie zapominaj o bezpiecznych świętach

Nie pozwól, aby atmosferę świąt zniszczyły choroby wywołane przez nieświeżą bądź źle przygotowaną żywność.

Święta to czas relaksu i odpoczynku w rodzinnym gronie. Aby dobrze wypadły znacznie wcześniej zabieramy się za świąteczne porządki, zakupy i gotowanie. W tym szczególnym okresie ważne jest też bezpieczeństwo. Nie tylko to związane z dobrze sprawdzonymi lampkami i odśnieżonym chodnikiem, ale i to związane z przyrządzonymi przez nas potrawami. Nie pozwól, aby atmosferę świąt zniszczyły choroby wywołane przez nieświeżą bądź źle przygotowaną żywność.

Przeczytaj też: Zaplanuj święta

Podstawy - umyj ręce

Mycie rąk to podstawa, którą należy powtarzać niemalże po każdej i przed każdą czynnością wykonywaną w kuchni. Ręce myj w ciepłej wodzie z mydłem przez około 20 sekund.

Podstawy - umyj wszystkie produkty

Wszystkie zakupione produkty dokładnie umyj. Nie zapomnij również o umyciu po nich blatów i desek do krojenia.

Przechowuj

Wszystkie zakupione przez Ciebie produkty i przygotowane potrawy powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Pamiętaj o temperaturze chłodniczej i osobnym przechowywaniu jajek i surowego mięsa.

Pamiętaj o grupach ryzyka

Źle przechowywana żywność i żywność ciężkostrawna może zaszkodzić dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży. Pamiętaj również o alergikach. Świąteczne potrawy są bardzo bogate w przeróżne składniki. Dowiedz się, czy wśród zaproszonych gości nie ma żadnego alergika.

Przeczytaj koniecznie: Celiakia - kiedy organizm nie toleruje glutenu

Ganek i balkon?

Podczas Świąt większości z nas brakuje miejsca w lodówce i zamrażarce. Wynoszenie potraw na ganek i balkon nie jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli musisz coś schłodzić włóż garnek lub produkt w foliowym opakowaniu pomiędzy woreczki z lodem, a następnie w miarę topnienia lodu wymieniaj go na świeży. Nigdy nie mamy pewności, czy w Wigilię temperatura utrzyma się poniżej zera, czy też zrobi się zaskakująco ciepło.

Uwaga na jajka

Najlepiej, gdy podasz jajka ugotowane na twardo. Przed podaniem przechowuj je w lodówce. Jajka surowe powinny być przechowywane z dala od innych produktów spożywczych.

Przeczytaj także: Świeże czy nie. Jak sprawdzić świeżość jajka?

Co zrobić z resztkami?

Niedokończone dania w przeciągu dwóch godzin od ich podania powinny być umieszczone w lodówce. Mięsa będące w dużych kawałkach najlepiej jest pokroić na mniejsze, aby szybciej się schłodziły.

Odgrzewanie

Jeżeli zamierzasz odgrzać potrawę, która już raz została podana na stół, powinna ona uzyskać temperaturę minimum 165°C. Jest to temperatura, w której większość bakterii chorobotwórczych zostanie zabita.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.457
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});