Jak humanitarnie postępować z żywym karpiem?

Jak humanitarnie postępować z żywym karpiem?

Co zrobić, gdy ani pani z rybnego, ani nikt z domowników nie chce zabić karpia?

Karp na świątecznym stole to dla większości z nas jest wręcz niezbędny. Najchętniej kupujemy świeżo zabitego. Co jednak zrobić, gdy ani pani z rybnego, ani nikt z domowników nie chce go zabić? Na pewno rozwiązaniem nie jest duszenie karpia w reklamówce albo pozostawianie go w tejże torebce na mrozie. Cóż, może ta opcja wydaje nam się bardziej humanitarna od uderzenia go w głowę, jednak w rzeczywistości taka nie jest. Trzeba sobie uświadomić, że duszenie karpia i skazywanie go na powolną śmierć jest takim samym przestępstwem, jak znęcanie się nad psem czy kotem.

Żywy karp w sklepie

Niejednokrotnie byliśmy świadkami, w jakich warunkach przetrzymywane są żywe karpie w sklepach. Często przygotowane dla nich akwaria są za małe, aby mogły się w nich swobodnie poruszać. Żywe pływają obok martwych, a woda często jest brudna. Również to, w jaki sposób ryby są zabijane przez sprzedawców, powinno budzić nasz sprzeciw. Nie pozwólmy, aby karp zabijany był na naszych oczach. W sklepie powinno być specjalnie do tego celu wydzielone miejsce. Może to być parawan lub ścianka, dzięki której obecni w sklepie nic nie zobaczą.

Transport żywego karpia

Towarzystwo Promocji Ryb i Polska Akademia Nauk skonstruowały specjalne pudełko, które miałoby służyć przenoszeniu karpia ze sklepu do domu. Pudełko ma podłużny kształt i do połowy zakrywa włożoną do niego rybę. Ponieważ karp jest w stanie oddychać tlenem atmosferycznym, pudełko takie pozwala przetransportować go nie narażając na uduszenie i olbrzymi stres, jaki przeżyłby w reklamówce. Zyskuje na tym nie tylko zwierze, ale i my, gdyż mięso niezestresowanego karpia jest smaczniejsze.

Zabicie karpia

Karpia możesz zabić uderzając go silnie tępym narzędziem w tył głowy lub uprzednio go ogłuszając, odciąć mu głowę. Postaraj się to zrobić jak najszybciej i nie pozwól, aby przyglądały się temu dzieci.

Prawo w obronie karpi

Zgodnie z artykułem 35 Ustawy o ochronie praw zwierząt, osoba, która zabije zwierzę w niehumanitarny sposób podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W przypadku szczególnego okrucieństwa kara pozbawienia wolności wydłuża się do dwóch lat.

Komentarze (6) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
21:29, 21.12.2010
Kochani jedzmy ryby! Szanuję wegan i wegetarian ale sam nim nie jestem. Ryby są zdrowe i musimy je jeść bo nasz organizm potrzebuje zawartych w rybach wartości odżywczych. Ja polecam zamiast dyskusji o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą domowy przepis mojej Mamy na karpia, który uwielbiam: Karp faszerowany: potrzebujemy dwa karpie, jeden kilogram winnych jabłek, trzy łyżki chrzanu, sok i skórka przetarta z cytryny, a cytryna pokrojona w ósemki, łyżka miodu, sól, trzy łyżki masła. Przygotowanie: 1. Wyczyszczone z wnętrznosci karpie trzeba umyć i osuszyć. 2. Nacieramy je z zewnątrz i wewnątrz solą (najlepiej morska albo sól z wieliczki, bo to ma ogromne znaczenie dla zdrowia i smaku jednocześnie); 3. Przykrywamy i zostawiamy na 1 godzinę; 4. Obieramy jabłka i scieramy na tarce; 5. Mieszamy przecier jabłkowy z sokiem z cytryny, mieszamy z miodem, chrzanem i skórką z cytryny; 6. Faszerujemy tym rybę i zaszywamy ją wykałaczkami; 7. Smarujemy rybę masłem (pamiętajmy, aby to było prawdziwe masło bez zbędnych dodatków); 8. Pieczemy na grilu lub w piekarniku cały czas polewając stopionym masłem; 9. Podajemy udekorowaną kawałkami cytryny. Palce lizać! Polecam do tego schodzone wytrawne, białe wino. Hmmmmm.... pychota!
Gość
21:07, 21.12.2010
Zawsze można kupić już zabitego karpia. Zastanawia mnie fakt corocznej dyskusji na temat zabijania karpi - żeby ich nie zabijać, że to to niehumanitarne, żeby lepiej ich nie jeść itp., a w końcu one są hodowane właśnie po to, żebyśmy mogli je zjeść. Poza tym jakoś nad innymi rybami tak nie debatujemy, po prostu idziemy do sklepu, kupujemy i jemy.
Gość
19:37, 20.12.2010
Zgadzam się z Gościem, który pisze, że zabijanie nie może być w rozumieniu tego słowa ... humanitarne... ale z drugiej strony to przesada, aby o zabiciu zwierzeńcia mówić tylko z naszej perspektywy. Jesli zabija się zwierzę, a robi to cały świat, to trzeba to robić z możliwie wielkim zachowaniem szacunku i możliwie szybko i sprawnie.... i w tym sensie humanitarnie, czyli z zadaniem możliwie najmnieszego bólu. Tych którzy protestują przeciw zabijaniu zwierząt rozumiem, ale nie wpadajmy w przesadę, bo zapytajmy czy noszenie butów ze skóry... to fair? Andy
Gość
19:32, 20.12.2010
Nie wolno wozić żywego karpia bez wody. Pamiętajmy o tym, że nie można wkładać go po prostu do plastikowej torby. Bądźmy humanitarni! Andy
Gość
18:46, 20.12.2010
To prawda. Karpie mordowane są w nieludzki sposób. Ale lepiej, gdy zaczniemy sobie zdawać sprawę z tego, że takie noszenie żywego karpia w siatce po supermarkecie przez godzinę, jest bestialstwem!
Gość
23:53, 18.12.2010
Zabijanie humanitarne? Czy ja naprawdę dobrze czytam? Zabijanie samo w sobie jest niehumanitarne, jak można wypisywać takie bzdury? Czy zwierze będzie cierpieć, czy nie to jego wolą nie jest odejście na tamten świat. Jak nikt nic nie zobaczy i udamy że wszystko jest w porządku uderzając karpia w tył głowy, to nie będzie humanitarne tylko oszukiwanie samego siebie. Dopuśćcie ludzie to do siebie że to jest morderstwo... w dzień bożego narodzenie, narodzenia chrystusowej świadomości. A ludzie w ten czas stosując ta trudną tradycje zachowują się jak barbarzyńcy. Jeżeli zwierze ma być zabite to faktycznie najlepiej jakby nie cierpiało przy tym, ale czy naprawdę ten akt mordu jest taki niezbędny? Zwierze to nie produkt spożywczy, ani towar. To żywa istota. Odciąć głowę karpiowi... czy wy widzicie ten sam absurd co ja?

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.398
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});