Najczęstsze problemy z ciastem drożdżowym

Najczęstsze problemy z ciastem drożdżowym

Czasem drobne szczegóły mogą zadecydować o tym, że akurat tym razem ciasto nam nie wyrośnie lub kruszy się po upieczeniu, mimo, iż przygotowywaliśmy je "jak zawsze".

Nie ma jednego doskonałego przepisu na pyszne i puszyste ciasto drożdżowe. Czasem drobne szczegóły mogą zadecydować o tym, że akurat tym razem ciasto nam nie wyrośnie lub kruszy się po upieczeniu, mimo, iż przygotowywaliśmy je "jak zawsze". Wystarczy zbyt niska temperatura w domu, zbyt długie przechowywanie drożdży czy wymiana piekarnika np. z gazowego na elektryczny i związana z tym zmiana parametrów pieczenia.

Dowiedz się więcej o drożdżach

Ciasto nie chce wyrosnąć

Sprawdź, czy użyte przez Ciebie drożdże są świeże, czy nie upłynął ich termin przydatności. Upewnij się także, że przygotowany rozczyn drożdżowy, a później ciasto rosną w odpowiednio ciepłym miejscu (około 35°C), bez przeciągów. Pamiętaj, że rozczyn nie powinien rosnąć zbyt długo, tutaj również sprawdza się stare porzekadło "co za długo, to nie zdrowo". W tym przypadku niezdrowo dla drożdży, jeśli na powierzchni rozczynu pojawi się duża piana, jest to znak, że lepiej przygotować rozczyn jeszcze raz.

Innym powodem, przez który ciasto może nie wyrosnąć jest użycie zimnych składników, przede wszystkim mleka i jajek. Również samą mąkę warto jest przed dodaniem nieco podgrzać. Upewnij się też, że wyrobione cisto nie ma zbyt twardej konsystencji.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby ciasto nie opadło

Ciasto jest zbyt blade

Upewnij się czy forma na ciasto nie jest zbyt duża w stosunku do Twojego piekarnika. Jeśli wewnątrz będzie za mało przestrzeni, gorsza będzie cyrkulacja powietrza, przez co ciasto nie będzie tak rumiane, jakbyśmy tego chcieli.

Po upieczeniu ciasto bardzo się kruszy

Może być kilka tego przyczyn. Przede wszystkim zbyt krótkie i niedokładne wyrobienie ciasta, a także podsypanie za dużej ilości mąki może spowodować, że ciasto będzie się kruszyć. Sprawdź też, czy temperatura piekarnika zostało odpowiednio ustawiona - czy nie była zbyt niska. Inną przyczyną mogły być złe warunki, w których ciasto wyrastało, czyli czas (zbyt długi) i temperatura (zbyt wysoka).

Przeczytaj: Jak zrobić kruche ciasto

Po upieczeniu ciasto opadło

Opadnięcie ciasta świadczy o tym, że przed pieczeniem pozwoliliśmy mu za bardzo wyrosnąć. Stało się wysokie i zbyt lekkie, by utrzymać swój kształt.

Ciasto ma kwaśny smak lub wyraźny posmak drożdży

To kolejny skutek zbyt długiego wyrastania ciasta przed upieczeniem. Również temperatura w trakcie rośnięcia z pewnością była wyższa niż powinna.

Sprawdź: Jak zrobić rozczyn drożdżowy

Ciasto jest bardzo zbite

Są dwie najczęstsze tego przyczyny. Jeśli nie damy ciastu odpowiednio dużej ilości czasu na wyrośnięcie, po upieczeniu nie będzie ono puszyste. Drugą przyczyną jest dodanie zbyt dużej ilości mąki.

Kasia Mućka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.404
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});