Baranina wraca do łask

Baranina wraca do łask

Zapomniane przez wielu owcze mięso okazuje się być zdrowsze, niż przypuszczano. Zawarty w nim kwas linolowy obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu we krwi.

Wraz z odejściem mody na kożuchy, z podhalańskich, bieszczadzkich, podlaskich i mazurskich łąk zniknęły owce. Nawet wejście Polski do Unii nie wpłynęło w żaden sposób na podaż, popyt i cenę baraniny. Nie wpłynęło, bowiem w naszym kraju rynek mięsa owczego nie istnieje. Hodowaną w kraju jagnięcinę eksportujemy, zaś na rynku wewnętrznym pojawiają się, owszem, niewielkie ilości baraniny, ale głównie z owiec starych. Spotkać można również mięso baranie importowane z Nowej Zelandii, głęboko mrożone, także ze starych owiec, a w dodatku w astronomicznej cenie około sześćdziesięciu złotych za kilogram. Brak właściwych proporcji cenowych - zbyt niskie ceny skupu dla rolników i zbyt wysokie ceny dla konsumentów - nie przyczyniają się do wzrostu popytu baraniny na naszym rynku.

Największe spożycie baraniny i koźliny notuje się na Cyprze - przekracza ono 12 kilogramów rocznie na osobę. Średnie spożycie we Francji, Włoszech i w Grecji waha się od 1,3 do 3,5 kilograma rocznie na osobę. W pozostałych krajach Unii średnio 0,9 kilograma rocznie na osobę. W unijnych statystykach, w rubryce dotyczącej spożycia baraniny i koźliny w Polsce figuruje... zero. I nic w tym dziwnego: nadal pokutuje u nas przeświadczenie o wstrętnym smaku i zapachu baraniego mięsa, a także o skomplikowanym procesie przygotowania posiłku z tego surowca. Nic bardziej błędnego! Smakowitość baraniny i jej wyrazistość, a także niebywałe właściwości dietetyczne - zmienią, miejmy nadzieję, nasze przyzwyczajenia kulinarne.

Na całym świecie lekarze zalecają spożywanie mięsa i mleka owczego jako formy diety połączonej z profilaktyką. Badania, od lat prowadzone przez zootechników, dietetyków i lekarzy, potwierdzają niezwykłe zalety baraniny. U owiec nie stwierdzono występowania nowotworów złośliwych. To fenomen z biologicznego i medycznego punktu widzenia.

Coraz częściej docierają do nas poważne publikacje dotyczące zbawiennego wpływu kwasów orotowych na powstrzymywanie namnażania się komórek nowotworowych. Źródłem kwasów są bakterie symbiotyczne występujące w żwaczu, czyli części żołądka owcy, zwierzęcia należącego do przeżuwaczy. Bakterie te pomagają trawić celulozę, a jednocześnie syntetyzują kwasy orotowe, wchłaniane i wbudowywane do tkanek oraz mleka. Dzięki symbiozie z bakteriami, owce wyposażone są w idealną tarczę przeciwnowotworową.

Najbardziej wartościowe kwasy orotowe powstają w żwaczach owiec odżywianych jedynie paszami zielonymi i suszem (sianem), bez hormonów i antybiotyków. Badania prowadzone w ośrodkach akademickich Warszawy i Wrocławia wykazały, że w porównaniu do mięsa wołowego czy wieprzowego młoda baranina lub jagnięcina zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy jednoczesnej niskiej zawartości niekorzystnych związków nasyconych. W mięsie tym występuje w dużych ilościach kwas linolowy, mający doskonałe zdolności przeciwutleniające i znacznie obniżający poziom tak zwanego złego cholesterolu we krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pod kierunkiem profesor Bożeny Patkowskiej-Sokół, wykryli również antynowotworowe właściwości mleka owczego, a także wykazali, że sery owcze likwidują zły cholesterol i wspomagają produkcję dobrego.

Jagnięcina to także bogate źródło składników mineralnych i witamin z grupy B, głównie witaminy B1 zwanej tiaminą. Jej niedobór powoduje między innymi niedowład mięśni, zapalenia wielonerwowe i chorobę beri-beri. Dzięki uzupełnianiu niedoborów innych witamin tej grupy, zawartych w mięsie baranim, uniknąć można takich schorzeń jak zaburzenia wzroku, chorobowe zmiany skórne czy anemia złośliwa.

Hodowla owiec w Polsce powoli się odbudowuje. Zalety młodego mięsa baraniego są coraz częściej dostrzegane przez konsumentów, a także przez rolników. Dopłaty do hodowli owiec i najnowsze doniesienia o niezwykłych właściwościach kwasów orotowych powodują, że baranina wraca do łask. KJW

Ciekawe linki:
http://www.niam.pl/pl/artykul/47-peklowanie
http://www.niam.pl/pl/artykul/22-co_kazdy_powinien_wiedziec_o_baraninie

Komentarze (4) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
17:50, 13.02.2017
wh0cd721279 clicking here BUY MEDROL apcalis tofranil
Gość
09:07, 30.04.2014
Dzięki za post :)
Gość
22:46, 18.11.2013
beeeedeeee brrrrrał cieeeee
Gość
22:44, 18.11.2013
beeeeee

Przepisy kulinarne:

Szaszłyk z baraniny
Szaszłyk z baraniny
Udziec barani dokładnie myjemy i osuszamy, a następnie ...
Baranina na sposób chiński
Baranina na sposób chiński
Mieszamy łyżeczkę soli, łyżkę wódki, łyżkę oleju, jarzynkę, białko i łyżkę ...
Buraki z farszem mięsnym
Buraki z farszem mięsnym
Umyte buraki gotujemy w całości z dodatkiem octu, a gdy ...
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Mięso małż przesmażamy z czosnkiem i selerem naciowym. Dodajemy białe wino i doprawiamy ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
wh0cd872630 cephalexin diclofenac provera medicine seroquel tamoxifen 20 mg prozac buy cipro xr
Czym różnią się kaptury i kurtyny termoizolacyjne?
Peklowanie ~ Gość
wh0cd435967 celebrex tamoxifen bentyl amoxicillin brand name celebrex
wh0cd398980 tamoxifen price diclofenac celebrex proscar
wh0cd266374 Trazodone
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.588