Baranina wraca do łask

Baranina wraca do łask

Zapomniane przez wielu owcze mięso okazuje się być zdrowsze, niż przypuszczano. Zawarty w nim kwas linolowy obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu we krwi.

Wraz z odejściem mody na kożuchy, z podhalańskich, bieszczadzkich, podlaskich i mazurskich łąk zniknęły owce. Nawet wejście Polski do Unii nie wpłynęło w żaden sposób na podaż, popyt i cenę baraniny. Nie wpłynęło, bowiem w naszym kraju rynek mięsa owczego nie istnieje. Hodowaną w kraju jagnięcinę eksportujemy, zaś na rynku wewnętrznym pojawiają się, owszem, niewielkie ilości baraniny, ale głównie z owiec starych. Spotkać można również mięso baranie importowane z Nowej Zelandii, głęboko mrożone, także ze starych owiec, a w dodatku w astronomicznej cenie około sześćdziesięciu złotych za kilogram. Brak właściwych proporcji cenowych - zbyt niskie ceny skupu dla rolników i zbyt wysokie ceny dla konsumentów - nie przyczyniają się do wzrostu popytu baraniny na naszym rynku.

Największe spożycie baraniny i koźliny notuje się na Cyprze - przekracza ono 12 kilogramów rocznie na osobę. Średnie spożycie we Francji, Włoszech i w Grecji waha się od 1,3 do 3,5 kilograma rocznie na osobę. W pozostałych krajach Unii średnio 0,9 kilograma rocznie na osobę. W unijnych statystykach, w rubryce dotyczącej spożycia baraniny i koźliny w Polsce figuruje... zero. I nic w tym dziwnego: nadal pokutuje u nas przeświadczenie o wstrętnym smaku i zapachu baraniego mięsa, a także o skomplikowanym procesie przygotowania posiłku z tego surowca. Nic bardziej błędnego! Smakowitość baraniny i jej wyrazistość, a także niebywałe właściwości dietetyczne - zmienią, miejmy nadzieję, nasze przyzwyczajenia kulinarne.

Na całym świecie lekarze zalecają spożywanie mięsa i mleka owczego jako formy diety połączonej z profilaktyką. Badania, od lat prowadzone przez zootechników, dietetyków i lekarzy, potwierdzają niezwykłe zalety baraniny. U owiec nie stwierdzono występowania nowotworów złośliwych. To fenomen z biologicznego i medycznego punktu widzenia.

Coraz częściej docierają do nas poważne publikacje dotyczące zbawiennego wpływu kwasów orotowych na powstrzymywanie namnażania się komórek nowotworowych. Źródłem kwasów są bakterie symbiotyczne występujące w żwaczu, czyli części żołądka owcy, zwierzęcia należącego do przeżuwaczy. Bakterie te pomagają trawić celulozę, a jednocześnie syntetyzują kwasy orotowe, wchłaniane i wbudowywane do tkanek oraz mleka. Dzięki symbiozie z bakteriami, owce wyposażone są w idealną tarczę przeciwnowotworową.

Najbardziej wartościowe kwasy orotowe powstają w żwaczach owiec odżywianych jedynie paszami zielonymi i suszem (sianem), bez hormonów i antybiotyków. Badania prowadzone w ośrodkach akademickich Warszawy i Wrocławia wykazały, że w porównaniu do mięsa wołowego czy wieprzowego młoda baranina lub jagnięcina zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przy jednoczesnej niskiej zawartości niekorzystnych związków nasyconych. W mięsie tym występuje w dużych ilościach kwas linolowy, mający doskonałe zdolności przeciwutleniające i znacznie obniżający poziom tak zwanego złego cholesterolu we krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pod kierunkiem profesor Bożeny Patkowskiej-Sokół, wykryli również antynowotworowe właściwości mleka owczego, a także wykazali, że sery owcze likwidują zły cholesterol i wspomagają produkcję dobrego.

Jagnięcina to także bogate źródło składników mineralnych i witamin z grupy B, głównie witaminy B1 zwanej tiaminą. Jej niedobór powoduje między innymi niedowład mięśni, zapalenia wielonerwowe i chorobę beri-beri. Dzięki uzupełnianiu niedoborów innych witamin tej grupy, zawartych w mięsie baranim, uniknąć można takich schorzeń jak zaburzenia wzroku, chorobowe zmiany skórne czy anemia złośliwa.

Hodowla owiec w Polsce powoli się odbudowuje. Zalety młodego mięsa baraniego są coraz częściej dostrzegane przez konsumentów, a także przez rolników. Dopłaty do hodowli owiec i najnowsze doniesienia o niezwykłych właściwościach kwasów orotowych powodują, że baranina wraca do łask. KJW

Ciekawe linki:
http://www.niam.pl/pl/artykul/47-peklowanie
http://www.niam.pl/pl/artykul/22-co_kazdy_powinien_wiedziec_o_baraninie

Komentarze (4) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
17:50, 13.02.2017
wh0cd721279 clicking here BUY MEDROL apcalis tofranil
Gość
09:07, 30.04.2014
Dzięki za post :)
Gość
22:46, 18.11.2013
beeeedeeee brrrrrał cieeeee
Gość
22:44, 18.11.2013
beeeeee

Przepisy kulinarne:

Szaszłyk z baraniny
Szaszłyk z baraniny
Udziec barani dokładnie myjemy i osuszamy, a następnie ...
Baranina na sposób chiński
Baranina na sposób chiński
Mieszamy łyżeczkę soli, łyżkę wódki, łyżkę oleju, jarzynkę, białko i łyżkę ...
Buraki z farszem mięsnym
Buraki z farszem mięsnym
Umyte buraki gotujemy w całości z dodatkiem octu, a gdy ...
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Mięso małż przesmażamy z czosnkiem i selerem naciowym. Dodajemy białe wino i doprawiamy ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Nutrition is a illustrious possess of having a in the pink lifestyle. You may scarcity to be more ...
wh0cd653757 prednisone lisinopril clindamycin baclofen finasteride without prescription
wh0cd783998 erythromycin benicar hct price allopurinol buy
wh0cd381951 aripiprazole abilify tetracycline buy online buy celexa strattera online vardenafil
wh0cd566556 robaxin pills Celebrex Tabs
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.657