Propolis kit pszczeli

Ocena
Średnia 5 / 5 (1 głosy)
Opis produktu:
Propolis kit pszczeli.
Linia produkcyjna: Produkty pszczele z Podlasia
Przygotowanie: 1. Do ciemnej butelki wlać w następującej kolejności: 1/8 l przegotowanej zimnej wody, 1/4 l spirytusu, po czym wsypać zawartość torebki (50 g) i wstrząsnąć. 2. Mieszać codziennie rano i wieczorem. 3. Po 3 tygodniach dokładnie przefiltrować przez kilka warstw gazy i waty. Sklarowany propolis pić kropelkami.
Przechowywanie: Chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Opakowanie: 50 g
Kraj pochodzenia: Polska
Region pochodzenia: Siedlce
Informacje dodatkowe: Zastosowanie - doskonale leczy m.in. ból gardła, kaszel, przeziębienie, grypę, wrzody żołądka, zmiany skórne, odleżyny, skaleczenia, paradontozę oraz pomocniczo przy stosowaniu antybiotyków. Dawkowanie - dorośli do 30 kropli na łyżeczkę cukru, 3 - 4 razy dziennie po jedzeniu, dzieciom powyżej 5 roku życia podaje się tyle kropli ile dziecko ma lat, 2 3 razy dziennie. Przeciwwskazania - uczulenie na produkty pszczele oraz alkohol, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Inne produkty
Produkty pszczele z Podlasia:
więcej »
Inne produkty
Pasieka Pod Wiązami Zdzisław Nikończuk i Syn:
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.224
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});