Miód pszczeli - wielokwiatowy

Miód pszczeli - wielokwiatowy
Ocena
Średnia 5 / 5 (1 głosy)
Opis produktu:
Wielokwiatowy miód Tymbarku to prawdziwa esencja wiosennych życiodajnych sił. Pochodzi z nektaru kwiatów rosnących na najczystszych ekologicznie łąkach mazurskich. Charakteryzuje się delikatnym zapachem, łagodnym słodkim smakiem i herbacianą barwą. Znakomicie uzupełnia niedobory witamin i biopierwiastków. Posiada duże walory odżywcze, przez co należy do najpopularniejszych odmian miodu konsumpcyjnego.
Skład: Miód pszczeli nektarowy wielokwiatowy.
Przechowywanie: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w temp. do 18 °C.
Opakowanie: 25 g
Kraj pochodzenia: Polska
Region pochodzenia: Tymbark
Informacje dodatkowe: Zawartość wody - max 20 % m/m Zawartość cukrów redukujących - min. 70 % m/m Kwasowość ogólna - 1-5 ml 1n NaOH na 100 g miodu.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.158
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});