Boczek z wędzarni

Boczek z wędzarni
Boczek z wędzarni Boczek z wędzarni Gdzie kupić? »
Ocena
Średnia 4 / 5 (2 głosy)
Opis produktu:

Wędzonka otrzymana z peklowanego boczku wieprzowego bez żeberek, wędzona parzona. Zewnętrzna powierzchnia pokryta skórą. Specjalnie opracowany proces technologiczny oparty na tradycyjnym wędzeniu sprawia, że uzyskujemy produkt o charakterystycznym wyjątkowo intensywnym aromacie, wyraźnym smaku i barwie.
Produkty z wędzarni charakteryzuje: tradycyjny proces technologiczny (surowiec leżakuje w marynacie do 7 dni), obróbka termiczna w tradycyjnej wędzarni, głęboki, wyrazisty zapach wędzenia, delikatny smak użytych naturalnych przypraw, niska wydajność, najwyższa jakość użytego surowca.

Wyprodukowane przez:
Sokołów S.A.
Marka:
Sokołów
Właściciel marki:
Sokołów S.A.
Skład:

Boczek wieprzowy (100g wyrobu wyprodukowano ze 128 g boczku), sól spożywcza, cukier, azotyn sodu - substancja konserwująca. Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, soi, selera, gorczycy, mleka, jaj i sezamu.

Przygotowanie:

Produkty z wędzarni doskonale  sprawdzają się zarówno jako element codziennych posiłków, jak i świątecznych dań, dodając im wytworności.

Przechowywanie w temp. pok.: W temperaturze od 1° C do 6° C.
Termin ważności: 28 dni
Opakowanie: 1,5 kg
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.251
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});