Szynka z wędzarni

Szynka z wędzarni
Szynka z wędzarni Szynka z wędzarni Gdzie kupić? »
Ocena
Średnia 2.67 / 5 (3 głosy)
Opis produktu:

Wędzonka otrzymana z mięśnia szynki wieprzowej, na zewnętrznej stronie mięśnia okrywa tłuszczowa grubości ok. 0,5 cm. Batony kształtu nieforemnego, zbliżonego do walca. Szynkę z wędzarni charakteryzuje: tradycyjny proces technologiczny (surowiec leżakuje w marynacie do 7 dni), obróbka termiczna w tradycyjnej wędzarni, głęboki, wyrazisty zapach wędzenia, delikatny smak użytych naturalnych przypraw, niska wydajność, najwyższa jakość użytego surowca. Zaletą produktów z wędzarni jest również ich niezwykła kruchość przy zwięzłej konsystencji i wyrazistym smaku naturalnych przypraw.

Wyprodukowane przez:
Sokołów S.A.
Marka:
Sokołów
Właściciel marki:
Sokołów S.A.
Skład:

Mięso wieprzowe (100 g wyrobu wyprodukowano ze 128 g mięsa), sól spożywcza, cukier, azotyn sodu - substancja konserwująca.
Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, soi, selera, gorczycy, mleka, jaj i sezamu.

Przechowywanie w temp. pok.: W temperaturze od 1°C do 6°C.
Termin ważności: 28 dni
Opakowanie: 1,3 kg
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.25
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});