Bitki zbitki

Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
plaster żółtego sera - 1 ---
plaster pomidora - 1 ---
Sól - wg. uznania
Pieprz czarny - wg. uznania
jajko - 1 ---
bułka tarta - wg. uznania
Ocena
3
5
Średnia 3 / 5 (5 głosy)
Drukuj
Załóż swoją książkę kucharską
Produkt kcal na 100g produktu jadalnego
Pierś z kury  g  x  kcal =  kcal
Sól  g  x  kcal =  kcal
Suma na 100g dania:  kcal
Suma dla całego dania:  kcal
Bitki zbitki
  1. 1. Pierś przecinamy na dwie cienkie i rozbijamy, strony które damy od wewnątrz,,,smarujemy rozgniecionym czosnkiem i delikatnie obsypujemy przyprawami.
  2. 2. Na tak przygotowane płaty układamy…plasterek sera (wielkość dopasować do rozmiaru mięsa, aby nie sięgał do krawędzi) na ser dajemy pomidora, którego należy posolić i przykryć serem, a następnie drugą częścią mięsa i docisnąć…
  3. 3. Tak przygotowane…maczamy w jajku doprawionym solą i pieprzem, jajka dobrze jak jest więcej u wpłynie między krawędzie mięsa, wtedy posłuży jako spoiwo. Obtaczamy w bułce i smażymy na oleju. Ogień powinien być dość mały…aby mięsko się przepiekło. Podajemy gorące aby serek był płynny i się fajnie rozpływał.
    Tak przygotowane…maczamy w jajku doprawionym solą i pieprzem, jajka dobrze jak jest więcej u wpłynie między krawędzie mięsa, wtedy posłuży jako spoiwo. Obtaczamy w bułce i smażymy na oleju. Ogień powinien być dość mały…aby mięsko się przepiekło. Podajemy  gorące aby serek był płynny i się fajnie rozpływał.
Klasyfikacja przepisu:
Stopień trudności: Średnie
Czas przygotowania: 30 - 60 minut
Ilość osób: 1-2
Złożoność przepisu: prosty
+ Dodaj Przepis
Niam na dziś
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
wh0cd603495 bentyl furosemide cost diclofenac topical gel
wh0cd823905 prednisone 10
wh0cd97724 buy lasix online canada website AZITHROMYCIN 500 MG TABLETS
wh0cd162640 order arimidex hydrochlorothiazide 25mg click here buy vasodilan advair price ...
wh0cd456541 strattera synthroid neurontin prices amoxicillin
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.578